Mačiatka a mačky kliknite .
Ako môžem bezpečne cestovať s mačkou?
Prepravka pre mačky je neodmysliteľná súčasť akejkoľvek jazdy v aute. Pokiaľ existuje niečo čo irituje veterinárov viac ako nesprávne navrhnutá prepravka pre mačky, tak je to to, keď je mačka prinesená do ordinácie bez akejkoľvek prepravky, maximálne je mačka zabalená v prikrývke či len tak v náručí majiteľa!
Čas od času sa dokonca stane, že mačka majiteľovi unikne a utečie z kliniky, čo je neobyčajne úzkostné. V priebehu rokov bolo nájdenie perfektnej prepravky pre mačku niečo ako hľadanie svätého grálu.
Zdá sa to byť jednoduché, ale je tu mnoho veľmi mizerne navrhnutých prepraviek a len veľmi málo z nich kombinuje všetky z najviac žiadaných vlastností:
Rozmery
Väčšina ľudí kúpi prepravku keď je ich mačka ešte mačiatkom a zabúdajú, že časom bude podstatne väčšia. Videl som už mnoho veľkých mačiek natlačených v boxoch sotva tak veľkých, aby sa do nich vošli, nehovoriac o ich neschopnosti pohybu. A pokiaľ má byť prepravka použitá na prepravu dvoch mačiek, musí byť ešte o to väčšia. Odporúča sa šírka 34 cm, výška 38 cm a hĺbka 48 cm ako dobrá veľkosť.
Materiál
Tradičné prútené prepravky pre mačky môžu byť nedostatočne chránené a je takmer nemožné ich efektívne vyčistiť. To je dôležité, pretože sú často využívané práve k preprave mačky k veterinárovi.
Kartónové prepravky sú riskantné na používanie, pretože statnejšie mačky ich môžu ľahko pretrhnúť a predovšetkým pokiaľ sú nasiaknuté močom!
Drôt potiahnutý plastom je v poriadku predovšetkým pre mačky, ktoré nemajú radi pocit, že sú obmedzované, i keď niektoré veľmi agresívne mačky môžu preraziť diery, ktoré potom budú prepúšťať pokiaľ bude mačka močiť.
Podľa môjho názoru je pevná, polypropylénová plastiková prepravka najvhodnejšia, pretože je odolná a je ľahké udržať ju čistú. Samozrejme potrebuje množstvo vetracích otvorov.
Dvere
Tie musia byť bezpečné, avšak v prípade potreby sa musia dať ľahko otvoriť. Musia byť pevné, pretože podľa skúsenosti viem, že práve dvere sú najčastejšie zlámanou časťou na prepravke. Antikorózna (čistá) oceľ je pravdepodobne najlepším materiálom.
Rúčka
Musí byť ľahko uchopiteľná a v pozícii kam mačka nedosiahne svojimi pazúrmi tak aby vás poškriabala. Ďalšou veľmi dôležitou vecou je to, že by rúčka nemala byť prichytená k vrchnáku na takom mieste, aby sa pri šklbnutí prepravka otvorila, pokiaľ by bola nesprávne zatvorená.
Mriežka a podstielka
Patria medzi užitočné doplnky. Správna prepravka je navrhovaná tak aby bol všetok moč odvádzaní priamo do podstielky. Pokiaľ je podstielka uložení pod mriežkou, pretečie do nej všetok moč, je ňou absorbovaná všetka vlhkosť a vaša mačka ostane v suchu.
Otváracie klipy, spony
Sú prekvapivo veľmi dôležité, pretože veľa mačiek nebude z prepravky vychádzať dobrovoľne a je omnoho ľahšie ( a často menej bolestivé !) mať možnosť rýchlo odstrániť vrchnú časť prepravky. Je niekoľko prepraviek kde je tento proces relatívne jednoduchý, ale opätovné zmontovanie trvá dve hodiny a vyžaduje diplom z priemyselného inžinierstva. Bezpečné klipy s rýchlo-odisťovacím mechanizmom môžu byt veľmi jednoducho použité na držanie oboch polovíc polypropylénovej prepravky vkope.
Ako prijať do domácnosti ďaľšiu mačku
Máte doma mačku a chceli by ste ešte jednu? Túžite po tom, aby sa Vaša mačacia rodina rozrástla? Niekomu by sa mohlo zdať, že to nie je problém, ale ak už máte doma jednu staršiu mačku príchod a prijatie novéh mačiatka, nemusí byť vôbec jednoduchý. Bez ohľadu na to, aká priateľská je Vaša mačka voči Vašim ľudským priateľom, pri nových mačacích prisťahovalcoch musíte postupovať veľmi opatrne. Nehovoriac o prípade, keď Vaša mačka nemá moc priateľskú povahu. Vtedy sa môže zdať príchod nového mačiatka skoro nemožný a bude vyžadovať viac času a námahy.
V prvom rade, ak plánujete priniesť domov nového obyvateľa, vyhraďte si na to hlavne dostatok času, napríklad predĺžený víkend. To Vám poskytne lepší priestor pre sledovanie a utváranie nových vzťahov a väzieb. Zo začiatku by bolo vhodné, aby nové mačiatko malo svoju vlastnú miestnosť s čistým záchodom, rovnakého typu na aký bolo zvyknuté u svojho chovateľa. Samozrejmosťou je vlastná miska s vodu a žrádlom, ktoré by malo byť tiež rovnaké, ako u predchádzajúceho majiteľa, aspoň do doby, kým si mača u Vás zvykne. To zabezpečí, že bude pokračovať v zdravom raste a zredukuje to stres nového príchodzieho. Nechajte Vášho nováčika objavovať, pre neho neznámy priestor takmer bez obmedzení a neočakávajte, že hneď prvý deň Vám bude priasť v lone. Doprajte mu dostatok času,aby pochopil kde sa nachádza a cítil sa bezpečne. Ponúknite mu malú hračku a nezabúdajte, že najlepšou stratégiou je nie prípiš veľa a nie príliš skoro.
Kľúčom k tomu, aby Vaša prvá mačka prijala a akceptovala novéh prisťahovalca je bezpečnosť. Ak sa starousadlík bude cítiť ohrozený čo i len malým mačiatkom, bude sa samozrejme sanžiť ochrániť a použije k tomu všetky možné dostupné prostriedky – prskanie, vrčanie, až útek. Takže je dôležité venovať staršej mačke vic pozornosti, prípadne ju obdariť novou hračkou. Čím mladšia je novopríchodzia mačka, tým jednoduchšie bude jej prijatie a akceptovanie. Vo všeobecnosti sa doporučuje asi tak 8 týždňové mačiatko.
Nechajte mačky, nech sa spoznávanjú prirodzenou cestou. Neskúšajte ich nasilu dávať tvárou v tvár, alebo ich v rámci zoznamovania držať pri sebe, to by Vám spôsobilo iba zbytočné problémy. Najlepšie čo môžete urobiť, je keď necháte otvorené dvere na izbe novej mačky, keď sa už cíti bezpečne. Takto bude môcť prirodzene objavovať nový priestor aj ďaľšieho mačacieho spolubývajúceho.
Akonáhle staršia mačka objaví stopy prisťahovlaca, bude sledovať keždý jeho pohyb. Držte sa v úzadí, ale nespúšťajte mačky z dohľadu. Ak cítite zo vzniknutej situácie nervozitu, začnite sa jemne prihovárať, Vašej prvej mačke a začnite sa s ňou hrať. To jej pomôže uvoľniť sa. Nová mačka sa môže do hry zapojiť, ak jej to starousadlík dovolí. Ak nie, je dobré hru ukončiť. Ak im doprajete toľko času, koľko budú potrebovať na prirodzené spoznávanie a nebudete nič siliť a naháňať, výsledok sa určite dostaví. Všetko bude závisieť od Vašej trpezlivosti a miere priateľskosti vašich mačiek. No a keď už budete mať doma dve šťastné a spokojné mačičky, môžete začať rozmýšľať nad tretím príchodzím...
Narozdiel od psa je mačka stopercentný mäsožravec. Zeleninou, ovocím ani obilninami sa jej žalúdku nezavďačíte.
Pozor: kravské mlieko ju tiež neuživí,niektoré mačky sú naň dokonca aj alergické.
Mačky majú vlastný jazyk. Komunikujú pomocou zvukou,ako i prostredníctvom svojho tela. Pokiaľ porozumiete ich jazyku a pochopite čo vám chce váš maznáčik povedať, môžete spolu potom komunikovať ako priatelia-bez zbytočných slov.
Mačací jazyk:
-
priadenie je známkou spokojnosti
-
ak má mačka uši a chvost vztáčené, je priatelsky naladené
-
zdvihnutý chvost je pozdrav ale mávanie chvostom zo strany na stranu znamená že je strese ale sa bojí
-
otieranie nosa o pána/pani predstavuje náklonosť a oddanosť
-
vrčanie a syčanie sú výstražným alebo varovným znamením
-
škriabaním si mačka značkuje miesta kde už bola a ostrí si tým pazuriky
-
obtieranie tela o rôzne predmety si mačka tiež značkuje svojím pachom
-
Niečo o mačiatkach
-
Som hladné !!!
Pokiaľ je mača hladné, najskôr k vám pribehne, bude sa vám otierať o nohu a mňaukať. Až sa tak stane, najlepšie bude dať mu trochu krmiva pre mačky, ktoré je špeciálne vyrobené pre mačatá.
-
Spím. Nerušiť !!!
-
Keď sa mčiatko unaví, bude veľa zívať a hľadať miesto, kam sa pohodlne schúliť na spánok. Ak zaspí, nedvíhajte ho !!! Po prebudení bude opäť plné esnergie, pripravené skúmať okolitý svet.
-
Kožné problémy u mačky
V poslednej dobe sa na trhu objavilo množstvo nových insekcitídov bojujúcich proti blchám, ktoré zvyšujú našu schopnosť kontorlovať a odstraňovať zamorenie, prípadne kožné choroby s ním spojené. Nové insekcitídne prostriedky s účinnými látkami, ako imidacloprid, fipronil a lufenuron dokážu odstrániť parazitov zo všetkých domácností, aj tých najnáchylnejších, samozrejme ak sú použité správnym spôsobom. Pred tým, ako boli tieto nové prípravky používané, drvivá väčšina prípadov škrabania sa mačiek bola spôsobená blchami. A stále platí, že najrozšírenejšou príčinou vzniku kožných ochorení spôsobujú práve blchy. Avšak aj keď väčšina mačiek sa prestane škrabať po aplikácii insekcitídu, nepochybne existuje aj skupina mačiek, ktorých škrabanie sa, vyžaduje detajlnejšiu diagnózu.
Po stopách škriabania sa
Pri rozsiahlych zmenách na pokožke, sprevádzaných škrabaním, je nanajvýš vhodná odborná konzultácia s veterinárom, či sa nejedná o kožné ochorenie spôsobené iným parazitom, ako sú blchy. Navyše u mačiek je veľmi ťažké rozlíšiť, príčiny škrabania a a vypadávania srsti. Napríklad u ľudí a psov sú vo väčšine prípadov vypadávania vlasov, či srsti napríčine hormonálne zmeny a ochorenia. U mačiek je hormonálna príčina kožných ochorení takmer vylúčená. Strata srsti v týcho prípadoch býva zväčša spôsobená prehnaným vyčesávaním.
Prejavy nadmerného škrabania môžu byť rôzne. Od menších odrenín a škrabancov, cez pravidilné vypadávanie srsti až po dermatitídu a ochorenie zvané 'Eosinophilic granuloma complex'. Dermatitída je často spojená s mazľavou a šupinatou pokožkou, plnou malých (2- 3 mm) červných chrastičiek, roztrúsených po celom tele. Ochorenie 'Eosinophilic granuloma complex' sa vyskytuje v troch formách. Prvá sa prejavuje vredom na hornej pere, ktorý je pomerne bolestivý a v niektorých prípadoch sa rozšíry, tak že pera vyzerá doslova ako vyhriznutá. Druhou, najčastejšou formou je "eosinofilický povlak", čo sú vlastne nepekne vyzerajúce červené lézie roztrúsené po celom tele, hlavne však na trupe. A treťou formou je lineárna granulóma, ktorá sa prejavuje chrastami a podráždenými plochami, ktoré sa objavujú v rovných pásoch v okolí brady a zriedkavo na zadných labách. Všetky tieto prejavy sa od seba diametrálne líšia, avšak vo väčšine prípadov bývajú spôsobené blchami, či inými parazitmi. V niektroých prípadoch sa môžu jednotlivé prejavy vyskytovať súčasne. Vždy je však nevyhnutné vyhľadať veterinára.
Mačky sa však môžu škrabať aj z iných dôvodov ako sú parazity. Najčastejšími príčinami sú: neznášanlivosť, či alergia na jedlo, alergia na peľ alebo prach, poštípanie hmyzom, ušná prašivina a bakteriálna infekcia.
Alergia
Pri neznášanlivosti, či alergii na potraviny, zatiaľ nikto neprišiel na presnú príčinu toho, prečo určité potraviny vyvolávajú svrbenie. Väčšinou sa odborníci domnievajú, že prejavy potravinovej alergie sú zapríčiniené farbivami a konzervačnými látkami obsiahnutými v potravinách. Obyčajne pomôže zmena stravy, diéta, repsektíve vylúčenie dráždiacich potravín. Toto je však pri mačkách problém, pretože väčšina z nich si môže v záhrade uloviť čo chce, prípadne sa im ujde niečo od susedov. Pri stanovovaní diagnózy, je dôležité dodržiavať niekoľko týždňovú diétu, najlepšie ak je mačka na doma pripravovanej strave.
Ďaľšou zvlášnosťou u mačiek sú zriedkavé kožné ochorenia spojené s alergiou na peľ, či prach. U ľudí aj psov sa tento problém dá pomerne rýchlo a dobre zistiť a liečiť. Avšak u mačiek je testovanie na tento druh alergie pomerne nespoľahlivý, takže sa diagnóza musí stanoviť na základe vylúčenia iných druhov alergií (napr. na jedlo, insekcitídne prípravky). K tomuto typu alergie patrí aj atopický ekzém u mačiek. Je to nevyliečitečľné ochorenie, ktoré vyžaduje celoživotné požívanie liekov a spôsobuje mačke značné nepohodlie. Podávajú sa esenciálne mastné kysleiny a antihistaminiká, ktoré sú však málo účinné a v mnohých prípadoch je nutná dlhodobá liečba kortikostreroidmi.
Poštípanie hmyzom
Kožné ochorenia vzniknuté po poštípaní hmyzom, sú ojedinelé a väčšinou sa jedná o začervenania a opuchy, ktoré sa daljú dobre liečiť a rýchlo miznú. Najčastejšími vinníkmi sú osy, včely a komáre. K poštipnutiu dochádza na miestach, kde je menej srsti, teda na ušiach a v okolí nosa. Pri poštípnutiach komárom v okolí nosa, bolo pozorovaných niekoľko prípadov ochorení podobných "eosinofilickej granulóme". Možnou ochranou môžu byť aj insekcitídne pripravky proti blchám, ktoré môžu mať mierny repelntný účinok.
Ušná prašivina
Ušná prašivina, je pomerne dobre známe a časté ochorenie u mačiatok a vo väčších mačacích kolóniách. Je spôsobené drobným parazitom Otodectes cynotis a prejavuje škrabaním a malými čiernymi bodkami vo vnútri uší. Je veľmi nákazlivé a ľahko sa prenáša z uší do oblasti kostrče a chvosta. Pri liečbe je nevyhnutné odstrániť všetky nečistoty z uší a iných zamorených oblastí a aplikovať insekcitídne prípravky.
Bakteriálna infekcia
Kožné ochorenia spôsobené bakteriálnou infekciou sú u mačiek veľmi vzácne. Niekoľko známych prípadov sa objavilo po dlhodobej, invazívnej liečbe antibiotikami. Aj keď panuje všeobecný predpoklad, že mačky sú čistotné a vyberavé zvieratá odolné voči bakteriálnym infekcám na koži, je nutné v tejto oblasti urobiť ešte rozsiahly výskum.
Ahoj .Tak mám tu pre vás pripravené novinky o živote mačiek. :P
Ako môžem bezpečne cestovať s mačkou?
Prepravka pre mačky je neodmysliteľná súčasť akejkoľvek jazdy v aute. Pokiaľ existuje niečo čo irituje veterinárov viac ako nesprávne navrhnutá prepravka pre mačky, tak je to to, keď je mačka prinesená do ordinácie bez akejkoľvek prepravky, maximálne je mačka zabalená v prikrývke či len tak v náručí majiteľa!
Čas od času sa dokonca stane, že mačka majiteľovi unikne a utečie z kliniky, čo je neobyčajne úzkostné. V priebehu rokov bolo nájdenie perfektnej prepravky pre mačku niečo ako hľadanie svätého grálu.
Zdá sa to byť jednoduché, ale je tu mnoho veľmi mizerne navrhnutých prepraviek a len veľmi málo z nich kombinuje všetky z najviac žiadaných vlastností:
Rozmery
Väčšina ľudí kúpi prepravku keď je ich mačka ešte mačiatkom a zabúdajú, že časom bude podstatne väčšia. Videl som už mnoho veľkých mačiek natlačených v boxoch sotva tak veľkých, aby sa do nich vošli, nehovoriac o ich neschopnosti pohybu. A pokiaľ má byť prepravka použitá na prepravu dvoch mačiek, musí byť ešte o to väčšia. Odporúča sa šírka 34 cm, výška 38 cm a hĺbka 48 cm ako dobrá veľkosť.
Materiál
Tradičné prútené prepravky pre mačky môžu byť nedostatočne chránené a je takmer nemožné ich efektívne vyčistiť. To je dôležité, pretože sú často využívané práve k preprave mačky k veterinárovi.
Kartónové prepravky sú riskantné na používanie, pretože statnejšie mačky ich môžu ľahko pretrhnúť a predovšetkým pokiaľ sú nasiaknuté močom!
Drôt potiahnutý plastom je v poriadku predovšetkým pre mačky, ktoré nemajú radi pocit, že sú obmedzované, i keď niektoré veľmi agresívne mačky môžu preraziť diery, ktoré potom budú prepúšťať pokiaľ bude mačka močiť.
Podľa môjho názoru je pevná, polypropylénová plastiková prepravka najvhodnejšia, pretože je odolná a je ľahké udržať ju čistú. Samozrejme potrebuje množstvo vetracích otvorov.
Dvere
Tie musia byť bezpečné, avšak v prípade potreby sa musia dať ľahko otvoriť. Musia byť pevné, pretože podľa skúsenosti viem, že práve dvere sú najčastejšie zlámanou časťou na prepravke. Antikorózna (čistá) oceľ je pravdepodobne najlepším materiálom.
Rúčka
Musí byť ľahko uchopiteľná a v pozícii kam mačka nedosiahne svojimi pazúrmi tak aby vás poškriabala. Ďalšou veľmi dôležitou vecou je to, že by rúčka nemala byť prichytená k vrchnáku na takom mieste, aby sa pri šklbnutí prepravka otvorila, pokiaľ by bola nesprávne zatvorená.
Mriežka a podstielka
Patria medzi užitočné doplnky. Správna prepravka je navrhovaná tak aby bol všetok moč odvádzaní priamo do podstielky. Pokiaľ je podstielka uložení pod mriežkou, pretečie do nej všetok moč, je ňou absorbovaná všetka vlhkosť a vaša mačka ostane v suchu.
Otváracie klipy, spony
Sú prekvapivo veľmi dôležité, pretože veľa mačiek nebude z prepravky vychádzať dobrovoľne a je omnoho ľahšie ( a často menej bolestivé !) mať možnosť rýchlo odstrániť vrchnú časť prepravky. Je niekoľko prepraviek kde je tento proces relatívne jednoduchý, ale opätovné zmontovanie trvá dve hodiny a vyžaduje diplom z priemyselného inžinierstva. Bezpečné klipy s rýchlo-odisťovacím mechanizmom môžu byt veľmi jednoducho použité na držanie oboch polovíc polypropylénovej prepravky vkope.
Ako prijať do domácnosti ďaľšiu mačku
Máte doma mačku a chceli by ste ešte jednu? Túžite po tom, aby sa Vaša mačacia rodina rozrástla? Niekomu by sa mohlo zdať, že to nie je problém, ale ak už máte doma jednu staršiu mačku príchod a prijatie novéh mačiatka, nemusí byť vôbec jednoduchý. Bez ohľadu na to, aká priateľská je Vaša mačka voči Vašim ľudským priateľom, pri nových mačacích prisťahovalcoch musíte postupovať veľmi opatrne. Nehovoriac o prípade, keď Vaša mačka nemá moc priateľskú povahu. Vtedy sa môže zdať príchod nového mačiatka skoro nemožný a bude vyžadovať viac času a námahy.
V prvom rade, ak plánujete priniesť domov nového obyvateľa, vyhraďte si na to hlavne dostatok času, napríklad predĺžený víkend. To Vám poskytne lepší priestor pre sledovanie a utváranie nových vzťahov a väzieb. Zo začiatku by bolo vhodné, aby nové mačiatko malo svoju vlastnú miestnosť s čistým záchodom, rovnakého typu na aký bolo zvyknuté u svojho chovateľa. Samozrejmosťou je vlastná miska s vodu a žrádlom, ktoré by malo byť tiež rovnaké, ako u predchádzajúceho majiteľa, aspoň do doby, kým si mača u Vás zvykne. To zabezpečí, že bude pokračovať v zdravom raste a zredukuje to stres nového príchodzieho. Nechajte Vášho nováčika objavovať, pre neho neznámy priestor takmer bez obmedzení a neočakávajte, že hneď prvý deň Vám bude priasť v lone. Doprajte mu dostatok času,aby pochopil kde sa nachádza a cítil sa bezpečne. Ponúknite mu malú hračku a nezabúdajte, že najlepšou stratégiou je nie prípiš veľa a nie príliš skoro.
Kľúčom k tomu, aby Vaša prvá mačka prijala a akceptovala novéh prisťahovalca je bezpečnosť. Ak sa starousadlík bude cítiť ohrozený čo i len malým mačiatkom, bude sa samozrejme sanžiť ochrániť a použije k tomu všetky možné dostupné prostriedky – prskanie, vrčanie, až útek. Takže je dôležité venovať staršej mačke vic pozornosti, prípadne ju obdariť novou hračkou. Čím mladšia je novopríchodzia mačka, tým jednoduchšie bude jej prijatie a akceptovanie. Vo všeobecnosti sa doporučuje asi tak 8 týždňové mačiatko.
Nechajte mačky, nech sa spoznávanjú prirodzenou cestou. Neskúšajte ich nasilu dávať tvárou v tvár, alebo ich v rámci zoznamovania držať pri sebe, to by Vám spôsobilo iba zbytočné problémy. Najlepšie čo môžete urobiť, je keď necháte otvorené dvere na izbe novej mačky, keď sa už cíti bezpečne. Takto bude môcť prirodzene objavovať nový priestor aj ďaľšieho mačacieho spolubývajúceho.
Akonáhle staršia mačka objaví stopy prisťahovlaca, bude sledovať keždý jeho pohyb. Držte sa v úzadí, ale nespúšťajte mačky z dohľadu. Ak cítite zo vzniknutej situácie nervozitu, začnite sa jemne prihovárať, Vašej prvej mačke a začnite sa s ňou hrať. To jej pomôže uvoľniť sa. Nová mačka sa môže do hry zapojiť, ak jej to starousadlík dovolí. Ak nie, je dobré hru ukončiť. Ak im doprajete toľko času, koľko budú potrebovať na prirodzené spoznávanie a nebudete nič siliť a naháňať, výsledok sa určite dostaví. Všetko bude závisieť od Vašej trpezlivosti a miere priateľskosti vašich mačiek. No a keď už budete mať doma dve šťastné a spokojné mačičky, môžete začať rozmýšľať nad tretím príchodzím...
Narozdiel od psa je mačka stopercentný mäsožravec. Zeleninou, ovocím ani obilninami sa jej žalúdku nezavďačíte.
Ako môžem bezpečne cestovať s mačkou?

Čas od času sa dokonca stane, že mačka majiteľovi unikne a utečie z kliniky, čo je neobyčajne úzkostné. V priebehu rokov bolo nájdenie perfektnej prepravky pre mačku niečo ako hľadanie svätého grálu.
Zdá sa to byť jednoduché, ale je tu mnoho veľmi mizerne navrhnutých prepraviek a len veľmi málo z nich kombinuje všetky z najviac žiadaných vlastností:

Väčšina ľudí kúpi prepravku keď je ich mačka ešte mačiatkom a zabúdajú, že časom bude podstatne väčšia. Videl som už mnoho veľkých mačiek natlačených v boxoch sotva tak veľkých, aby sa do nich vošli, nehovoriac o ich neschopnosti pohybu. A pokiaľ má byť prepravka použitá na prepravu dvoch mačiek, musí byť ešte o to väčšia. Odporúča sa šírka 34 cm, výška 38 cm a hĺbka 48 cm ako dobrá veľkosť.
Materiál
Tradičné prútené prepravky pre mačky môžu byť nedostatočne chránené a je takmer nemožné ich efektívne vyčistiť. To je dôležité, pretože sú často využívané práve k preprave mačky k veterinárovi.
Kartónové prepravky sú riskantné na používanie, pretože statnejšie mačky ich môžu ľahko pretrhnúť a predovšetkým pokiaľ sú nasiaknuté močom!
Drôt potiahnutý plastom je v poriadku predovšetkým pre mačky, ktoré nemajú radi pocit, že sú obmedzované, i keď niektoré veľmi agresívne mačky môžu preraziť diery, ktoré potom budú prepúšťať pokiaľ bude mačka močiť.
Podľa môjho názoru je pevná, polypropylénová plastiková prepravka najvhodnejšia, pretože je odolná a je ľahké udržať ju čistú. Samozrejme potrebuje množstvo vetracích otvorov.
Dvere
Tie musia byť bezpečné, avšak v prípade potreby sa musia dať ľahko otvoriť. Musia byť pevné, pretože podľa skúsenosti viem, že práve dvere sú najčastejšie zlámanou časťou na prepravke. Antikorózna (čistá) oceľ je pravdepodobne najlepším materiálom.

Musí byť ľahko uchopiteľná a v pozícii kam mačka nedosiahne svojimi pazúrmi tak aby vás poškriabala. Ďalšou veľmi dôležitou vecou je to, že by rúčka nemala byť prichytená k vrchnáku na takom mieste, aby sa pri šklbnutí prepravka otvorila, pokiaľ by bola nesprávne zatvorená.
Mriežka a podstielka
Patria medzi užitočné doplnky. Správna prepravka je navrhovaná tak aby bol všetok moč odvádzaní priamo do podstielky. Pokiaľ je podstielka uložení pod mriežkou, pretečie do nej všetok moč, je ňou absorbovaná všetka vlhkosť a vaša mačka ostane v suchu.
Otváracie klipy, spony
Sú prekvapivo veľmi dôležité, pretože veľa mačiek nebude z prepravky vychádzať dobrovoľne a je omnoho ľahšie ( a často menej bolestivé !) mať možnosť rýchlo odstrániť vrchnú časť prepravky. Je niekoľko prepraviek kde je tento proces relatívne jednoduchý, ale opätovné zmontovanie trvá dve hodiny a vyžaduje diplom z priemyselného inžinierstva. Bezpečné klipy s rýchlo-odisťovacím mechanizmom môžu byt veľmi jednoducho použité na držanie oboch polovíc polypropylénovej prepravky vkope.
Pozor: kravské mlieko ju tiež neuživí,niektoré mačky sú naň dokonca aj alergické.
Mačky majú vlastný jazyk. Komunikujú pomocou zvukou,ako i prostredníctvom svojho tela. Pokiaľ porozumiete ich jazyku a pochopite čo vám chce váš maznáčik povedať, môžete spolu potom komunikovať ako priatelia-bez zbytočných slov.

Mačací jazyk:
-
priadenie je známkou spokojnosti
-
ak má mačka uši a chvost vztáčené, je priatelsky naladené
-
zdvihnutý chvost je pozdrav ale mávanie chvostom zo strany na stranu znamená že je strese ale sa bojí
-
otieranie nosa o pána/pani predstavuje náklonosť a oddanosť
-
vrčanie a syčanie sú výstražným alebo varovným znamením
-
škriabaním si mačka značkuje miesta kde už bola a ostrí si tým pazuriky
-
obtieranie tela o rôzne predmety si mačka tiež značkuje svojím pachom

-
Niečo o mačiatkach
-
Som hladné !!!
Pokiaľ je mača hladné, najskôr k vám pribehne, bude sa vám otierať o nohu a mňaukať. Až sa tak stane, najlepšie bude dať mu trochu krmiva pre mačky, ktoré je špeciálne vyrobené pre mačatá.
-
Spím. Nerušiť !!!
-
Keď sa mčiatko unaví, bude veľa zívať a hľadať miesto, kam sa pohodlne schúliť na spánok. Ak zaspí, nedvíhajte ho !!! Po prebudení bude opäť plné esnergie, pripravené skúmať okolitý svet.
-
O ľuďoch a mačkách
Kedysi zbožňovaná aj nenávidená ,dnes je milovaná a stala sa členom rodiny: život bez zamatových labiek si veľa ľudí už ani nevie predstaviť.
Výnimočné zviera s jedinečnou povahou spájajú s človekom v priebehu spoločnej minulosti nezvyčajné dejiny: mačky nás odjakživa očaruvávali. Boli zbožňované a milované,ale aj nenávidené a prenasledované.Nijaké iné zviera nedokázalo vyvolať toľko nadšenia,nenávisti a obdivu ako mačka. Chvíľami pôsobí tajomne a záhadne, jej správanie sa nedá vždy predvídať. A práve jedinečnosť a nezávislosť mačky ľudí fascinuje. Je to dravec, ktorý si človeka zvolil za sociálneho partnera, a napriek tomu si zachoval nezávislosť. V mačke sa bez problémov prebudí jej pôvodná divosť a opäť sa stáva lovcom,ak sa jej nedostáva patričnej ľudskej starostlivosti.
Kult v Egypte
Dlhé dejiny premenlivého vzťahu mačky a človeka sa začínajú v starom Egypte,kde mačky uctievali ako božstvá. Mačacia bohyňa Bastet, ktorá je známa aj pod menom Bubastis alebo Pašť, sa spájala s priateľstvom a plodnosťou. Divoká bojová bohyňa Sachmet, ktorú zobrazovali s mačacou alebo levou hlavou, zase predstavovala ničivú silu slnka. Lenže aj mačky, ktoré žili s vtedajšími ľudmi, sa tešili výnimočnému postaveniu. Ak zomrela v rodine mačka, každý člen rodiny si na znak smútku oholil obočie. Mnoho mačiek bolo zabalzamovaných a pochovaných na mačacích cintorínoch. Náslilná smrť mačky sa trestala smrťou a export / vývoz / mačiek bol zákázaný. Naprik tomu sa mačky rozsírili cez Krétu a juh Apeninského poloostrova do celej Rímskej ríše. Odtiaľ sa neskôr rozšírili do celej Európy.
Pád a vzostup
V stredoveku začali predstavitelia kresťanskej cirkvi mačky prenasledovať, pretože ich pokladali za spojencov zla. Obľubu si mačky získali opäť až v 17. a 18. storočí, keď sa prudko rozmnožili potkany, ktoré prenášali mor. Ľudia boli odkázaní na pomoc štvornohej lovkyne pri znižovaní populácie potkanov.
Námorník
V novoveku sa mačka plavila po mori. Ako lodnú mačku ju brávali na každý svetadiel. Jej úloha na palube spočívala v ochrane proviantu / jedla / pred myšami a potkanmi. Tak sa rozšírila po celom svete. Mačka nastúpila na svoju významnú víťaznú púť v živote človeka.
Opis mačky
Pôvod
Pôvod výzoru a povahy je domestikovaná mačka potomkom severoafrickej mačky divej Felis silvestis libyca, a nie európskej mačky divej Felis silvestris silvestris. O severoafrickom pôvode mačky domácej svedčí aj núbíjské slovo " kadiz ", čo znamená mačka. Z tohto slova by totiž malo byť odvodené aj nemecké pomenovanie " Katze ", francúzske " chat ", anglické " cat ", španielske "gato" atď.
Mäsožravec s chrupom dravca
Mačky sú suchozemské šelmy s dokonalým chrupom. Dlhé zahnuté očné zuby uchopia korysť a pomáhajú ju usmrtiť. Trháky sú silné. Slúžia na prehryznutie mäsa a môžu rozžuť dokonca menšie kosti. Dávni predkovia v triase z čeľade Miacis už mali vyvinutú pevnú čeľusť mäsožravca.
Technika vťahovania pazúrov
Hlavnou črtou celej mačacej rodiny je schopnosť vtiahnuť pazúry, čo umožňuje rýchly a presný pohyb pri love. Pazúry umiestnené v puzdre kože sú chránené, ostávajú ostré a vždy v pohotovosti. Gepard túto schopnosť nemá. Používa svoju rýchlosť, ktorá pri štvaní korysti dosahuje až 110 km/hod.
Na zamatových labkách
Keďže mačky chodia po špičkách, môžu sa takmer nehlučne presúvať a zakrádať.
Absolútny lovec
Medzi domestikovanou a divou mačkou nie sú takmer nijaké rozdiely. Mačky bez človeka rýchlo zdivejú a stávajú sa dokonalými lovcami.
Životný štýl
Mačkovité šelmy sú považované za samotárov napriek skutočnosti, že levy žijú až v 30 členných skupinách a gepardy v rodinných zväzkoch alebo v skupine rovesníkov. Rozdiely v sociálnom správaní len potvrdzujú a odzkadľujú individualitu mačky a jej enormnú schopnosť prispôsobiť sa. Niektoré mačky žijú samotársky, niekoré pomerne spoločensky v rozlične veľkých skupinách a rozdielnych sociálnych štruktúrach.
Zblíženie s človekom
Dôvod domestikácie je sporný. Faktom je, že mačky vahľadávali ľudské obydlia a profitovali z premnožených hlodavcov, ktoré priťahovali zásobárne obilia starých Egypťanov. Z účelového spojenectva medzi človekom a zvieraťom sa vytvoril vzťah, ktorý prerástol do trvalého zväzku. V súčasnoti je mačka na zozname najobľúbenejších domácich zvierat na prvom mieste a svojim počtom ďaleko predbehla najnovšieho priateľa človeka - psa. V rakúskych domácnostiach žije 1,6 mil. mačiek, v Nemecku je to asi 7,5 mil. a vo Švajčiarsku 1,3 mil.
Rovnaký výzor
Všetci členovia mačacej rodiny sú identifikovateľní na prvý pohľad. Je jedno, či ide o obyčajného kríženca mačky domácej, o jemnú barmskú mačku, rysa, alebo tigra.
Psi a mačky môžu spolu žiť v dokonalej harmónii v jednej domácnosti
Premýšľate o osvojení si energického malého šteniatka ako priateľa vašej mačky, ale obávate sa, že budú bojovať ako všetky mačky a psi?
Zamyslite sa znovu. Podľa nového výskumu, prvého svojho druhu, máte veľkú šancu na úspech. Podľa štúdie univerzity v Tel Avive existuje veľká pravdepodobnosť, že vaše dve zvieratká spolu budú vychádzať ako po masle pokiaľ si najskôr osvojíte mačku až potom psa a pokiaľ budú obe ešte mláďatá (mačka menej ako 6 mesiacov, pes menej ako rok ).
„Hovoriť ako pes“
Výskumníci z univerzity v Tel Avive natočili takmer 200 videí vlastníkov oboch zvierat (mačky i psa), analyzovali ich správanie a dospeli k záveru, že spolu môžu šťastne spolunažívať pokiaľ sú splnené isté pravidlá. Objavili, že dve tretiny opýtaných majú doma pozitívny vzťah medzi mačkou a psom.
Ale nebolo to všetko také ľúbezné a jasné. Výskum uvádza nezáujem medzi mačkami a psami v 25 percentách domácností, pričom agresivita a boj boli pozorované v 10 percentách domácností.
Jedným z dôvodov boja môže byť nepochopenie vnútro-druhových signálov. Mačky a psi nemusia byť schopní prečítať reč tela toho druhého. Napríklad mačky majú sklon mávať chvostom pokiaľ sú zúrivé, kým psi v takej situácii vrčia a prehnú chrbát. Mačky pradú keď sú šťastné, psi vrtia chvostom. Odvrátená hlava u mačky znamená agresiu, kým u psa znamená rovnaká pozícia hlavy poddajnosť.
V domácnostiach kde mačky a psi žijú v harmónii výskumníci pozorovali prekvapujúce chovanie. Zistili, že mačky a psi sa učia ako hovoriť v jazyku toho druhého. Bolo prekvapujúce zistiť, že mačky sa môžu naučiť „hovoriť ako pes“ a naopak.
Čo je obzvlášť zaujímavé, mačky a psi objavili ako vyvíjať ďalej svoje inštinkty. Môžu sa učiť čítať vzájomne reč svojich tiel, čo naznačuje, že môžu mať spoločného viac, než sa prv predpokladalo.

Zmierovanie mačiek a psov môže byť príkladom pre ľudí
Ako náhle sa mačka a pes vzájomne zoznámia s vystupovaním a rečou tela toho druhého, môžu sa spolu hrať, zdraviť sa tvárou v tvár a užívať si spoločné vyvaľovanie na gauči. Môžu jednoducho zdieľať tú istú misku s vodou. Rozsiahli význam tohto výskumu na psoch a mačkách sa môže rozšíriť mimo domáce zvieratá - na ľudí, ktorý spolu nevychádzajú - vrátane susedov, kolegov v práci a dokonca i na svetové superveľmoci.
Pokiaľ spolu dokážu spolunažívať mačky a psi, určite majú veľkú šancu i ľudia.
Zmierovanie mačiek a psov môže byť príkladom pre ľudí
Ako náhle sa mačka a pes vzájomne zoznámia s vystupovaním a rečou tela toho druhého, môžu sa spolu hrať, zdraviť sa tvárou v tvár a užívať si spoločné vyvaľovanie na gauči. Môžu jednoducho zdieľať tú istú misku s vodou. Rozsiahli význam tohto výskumu na psoch a mačkách sa môže rozšíriť mimo domáce zvieratá - na ľudí, ktorý spolu nevychádzajú - vrátane susedov, kolegov v práci a dokonca i na svetové superveľmoci.
Pokiaľ spolu dokážu spolunažívať mačky a psi, určite majú veľkú šancu i ľudia.
Spomienky vášho štvornohého miláčika
Keď vaša mačka prekračuje prednými labkami prekážku, ako vedia jej zadné labky, čo majú práve v tej chvíli robiť? Nová štúdia odhalila, že pohyb predných labiek sám o sebe zanecháva trvalý dojem. Naopak mačkine spomienky na pohľad na prekážku sa ukázali byť skôr prchavé.
V skutočnosti vedci zistili, že mačka si dokáže spomenúť na prekonanie prekážky za dobu posledných desiatich minút. Podľa vedcov tieto zistenia naznačujú, že mačkine spomienky sa môžu uchovávať i na dlhšiu dobu než bolo doteraz známe.
Zistilo sa, že dlhodobé spomienky o vedení zadných labiek cez prekážky vyžadujú prekročenie prekážky prednými labkami. Hlavným prekvapením však bolo, ako krátko trvá vlastná spomienka- iba pár sekúnd, kým zviera zastaví pred prekážkou a jeho predné labky ju prekročia.
Vedci skúmali spomienky mačky tak, že zviera zastavili po tom, ako jeho predné labky prekážku prekonali, zadné však ešte nie. Potom zviera rozptýlili jedlom a znížili pri tom výšku prekážky, ktorá mu stála v ceste. Nasledujúci krok ihneď odhalil, či si zviera pamätá svoj posledný krok cez práve prekračovanú prekážku. Aby vedci zistili, či si mačka pamätá len to, čo videla, alebo si pamätá aj to, čo spravila, opakovali tento pokus znovu, ale s tým, že mačku zastavili ešte predtým, než spravila prvý krok cez prekážku.
Výsledky výskumu ukázali, že mačky si pamätajú prekročenie prekážky prednými labami na dlhú dobu, pričom zadné ich nasledujú podľa potrebnej výšky. Zatiaľ čo v prípade, že predné labky prekážku neprekročia, spomienka na prekážku sa rýchlo stratí, pretože pohľad na polohu prekážky nebol natoľko postačujúci, ako keď ju musela zdolať prednými labkami.
Mačka, rovnako ako aj človeka, si nevedomky v pamäti uchovávajú informácie o polohe prekážky vzhľadom k polohe tela podľa toho, ako sa pohybuje, pričom toto sledovanie je do značnej miery závislé na signáloch súvisiacich s pohybom tela.
I keď nie je úplne jasné, ako kráčanie štvornohých miláčikov súvisí s ľudskou chôdzou, vedci tvrdia, že spomienky môžu hrať rolu v ľudskej schopnosti orientovať sa v tme - napr. keď sa pohybujete miestnosťou pri svetle, zhasnite a uvidíte, že sa vám nepodarí dlho pokračovať bez nárazu.
U skalných lezcov by vraj mohlo dochádzať k podobným javom. Síce to vedci ešte netestovali, ale podľa nich je možné, že trajektória nôh sa vzťahuje k vytváraniu spomienok na potenciálne prekážky nasledujúc trajektóriu rúk pri nedostatku zraku.
Ako zlepšiť život mačky v byte
Tisíce rokov, sa mačky potulovali po prírode, kde ich každodenné prežitie záviselo na vyhodnotení veľkého množstva pohľadov, zvukov a pachov. So zdomácnením sú mnohé z nich dnes už len z polovice divoké a z polovice krotké mačky. Medzi štyrmi stenami je ich život bezpečnejší, ale určite nie až tak vzrušujúci. Zaisťujeme pre ne pôvabné, bezpečné domovy, bez hrozby, s dostatkom jedla a minimálnym vpádom na ich územie. Práve to však pre ne môže byť nepodnetné ba priam nudné.
Domáca mačka sa nemusia cítiť ako keby žila vo väzení. Môžete jej poskytnúť to najlepšie z oboch svetov tým, že budete mať vášho miláčika v bezpečí domova, ale budete mu prinášať podnety z prírody, čím zvýšite kvalitu jeho života. Ponúkame vám návod ako môžete zamestnať všetkých päť zmyslov vašej domácej mačky.
Zrak
Zamestnajte denne svoju mačku vizuálnymi podnetmi a zaujmite ju hrou s hračkami, ktoré sú v pohybe. Mačky majú radi interakčné, motorizované hračky, pretože povzbudzujú ich prirodzené dravé chovanie. Prostredníctvom denného hrania s hračkami, ktoré jej umožnia stopovať a dolapiť fiktívnu korisť môžete splniť mačke jej túžbu loviť.
Ďalšou možnosťou je pustiť im DVD, ktoré bolo vytvorené pre upútanie ich pozornosti zobrazením vtákov a iných drobných cicavcov. V štúdii v časopise Applied Animal Behavior Science vedci dospeli k záveru, že televízne pohybujúce sa obrázky dravých zvierat môžu obohatiť životné prostredie domácej mačky. Takže čas strávení pred obrazovkou môže byť pre mačacích divákov produktívny.
Sluch
Typickým rysom voľnej prírody sú zvuky ako spev vtákov, šušťanie listov či čvrlikanie cvrčkov. Vnútri môžete tento dojem vyvolať pustením CD s prírodnými zvukmi, samozrejme pri nízkej hlasitosti. A nebude sa to páčiť len vašej mačke, je naopak pravdepodobné, že vy si tento zvuk obľúbite tiež. Zvážte taktiež nákup fontánky. Upokojujúci zvuk padajúcej vody, v tomto mini vodopáde, je jemnou pripomienkou pre vaše mačky, aby dodržiavali pitný režim.
Hmat
Škriabanie patrí k prirodzenému chovaniu mačky, nie všetky mačky však obľubujú rovnaký materiál. Experimentujte s rôznymi tkaninami kým sa vám podarí určiť čo vaša mačka uprednostňuje. Pokiaľ si napríklad váš štvornohý miláčik rád zaborí svoje pazúriky do drahej koženej pohovky, vyrobte mu prírodné škrabadlo pripevnením dreveného konáru na pevný drevený podklad. Na jeho výrobu použite drevené šrauby, lepidlo na drevo, elektrický šraubovák a držiaky. Uistite sa ale, že tam neostali žiadne ostré povrchy, ktoré by mohli vašu mačku poškriabať!
Čuch
Otvorte okná aby sa vaša mačka mohla nadýchať čerstvého vzduchu. Spríjemnite vášmu domácemu miláčikovi život tým, že mu umožníte prístup k vonkajšiemu svetu tak, že mu zakúpite či vyrobíte zvieracie dvere, ktoré mu umožnia ísť na záhradku kedykoľvek bude chcieť.
Chuť
Vo voľnej prírode sa mačky rady pasú na tráve. Rozmiestnite vašej mačičke okolo domu nádoby s ľahko stráviteľnou trávou z obilniny. Nezabudnite však, že nie všetka zeleň je bezpečná strava pre vašu mačku. Napríklad pažítka nie je tou správnou voľbou. A tiež žiadnu cibuľu či cesnak. Tie môžu spôsobiť anémiu poškodzujúcu červené krvinky!
Tým, že prinesiete vonkajšie radosti do vášho domova nezlepšujete len životné prostredie vašej mačky, ale chránite ju tak zároveň pred potenciálnymi problémami so zdravím a správaním sa. Nezabudnite, že vonkajšie prostredie poskytuje najlepšiu inšpiráciu k rozvoju životného prostredia našich štvornohých miláčikov.
Porovnanie veku mačky s človekom
Zamysleli ste sa niekedy nad vekom vašeho štvornohého kamaráta? Teraz môžete zistiť aká stará či mladá je vaša mačička. Ponúkame vám prehladnú tabuľku porovnania veku.
Vo všeobecnosti sa verí, že po prvých dvoch rokoch života mačky je každý ďaľši mačací rok rovný štyrok rokom ľudskeho života. Mačka dospieva od šiestich mesiacov do jedného roka. Zrelý vek dosiahne mačka keď má osem rokov a seniorom sa stáva vo veku dvanástich rokov.
Vek mačky |
Vek človeka |
4 mesiace |
7 rokov |
6 mesiacov |
10 rokov |
8 mesiacov |
13 rokov |
1 rok |
16 rokov |
2 roky |
24 rokov |
4 roky |
32 rokov |
6 rokov |
40 rokov |
8 rokov |
48 rokov |
10 rokov |
56 rokov |
12 rokov |
64 rokov |
14 rokov |
72 rokov |
16 rokov |
80 rokov |
18 rokov |
88 rokov |
20 rokov |
96 rokov |
21 rokov |
100 rokov |
Ako padajú mačky
Dvaja anglický veterinári sa zaoberali pádmi mačiek z rôznych výšok, ich šancami na prežitie a spôsobmi dopadu. Zistili, že pri pádoch zo siedmeho poschodia je prežitie menej pravdepodobné, ako pri pádoch z nižších poschodí, avšak, čo je zaujímavé, pri vyšších podlažiach počet zranení klesal. Preto sa dá konštatovať, že siedme poschodie je kritické a v tomto prípade platí, že čím vyššie tým lepšie. V tejto zaujímavej štúdii sú aj objasnené dôvody prečo je tomu tak. Vysvetlenie je v podstate jednoduché a spočíva najmä v tom, že približne po piatom podlaží dosiahne mačka svoju konečnú, maximálnu rýchlosť. Pred dosiahnutím tejto rýchlosti majú mačky svaly napäté, tuhé a pripravené na pristátie, čo im pri veľkých výškach spôsobuje zranenia. Ale ak už raz dosiahli svoju maximálnu rýchlosť, uvoľnia svaly, a majú dostatok času na roztiahnutie svojich končatín, podobne ako poletuchy (lietajúce veverice), čím stlmia náraz.
Mačky sú schopné narovnať sa tak rýchlo z viacerých dôvodov. Majú jedinečný, flexibilný oporný a svalový systém, nemajú kľúčnu kosť a ich chrbtové kosti sú nesmierne pružné a mobilné, čo im umožňuje ľahké ohýbania a otáčanie, tak aby nohy pristávali ako prvé. Majú taktiež vynikajúcu koordináciu a na udržiavanie rovnováhy im slúži špeciálny orgán uložený hlboko v strednom uchu, ktorý je zložený z malej komory a kanálikov pokrytých miliónmi vlákien a naplnených kvapalinou s plávajúcimi drobnými kryštálikmi. Ako mačka padá tieto orgány sa aktivujú a pomáhajú jej nájsť správnu polohu pre dopad..
V každom prípade je však lepšie tento jej postreh a schopnosť pristávať zbytočne netestovať a snažiť sa chovať mačičku v bezpečí so zaistenými oknami, balkónmi a terasami a aj keď v mnohých prípadoch mačky pád prežijú nie je to zlatým pravidlom...
Rodokmeň mačky siaha až k úrodnému polmesiacu
Úrodný polmesiac na Blízkom východe je ľuďmi už dlho považovaný za „kolísku civilizácie“. V novej genetickej štúdii dospeli výskumníci z kalifornskej univerzity k záveru, že aj predkovia všetkých dnešnej mačky domácej pochádzajú z danej lokality.
Štúdie vedcov z kalifornskej univerzity potvrdzujú predchádzajúce výskumy o tom, že zdomácňovanie mačky začalo v úrodnom polmesiaci. Taktiež to varuje moderných chovateľov mačiek, aby sa uistili, že dodržiavajú širokú genetickú bázu pre ďalší rozvoj ich chovov. U domácej mačky bolo zistených viac ako 200 genetických porúch, z toho väčšina u čistokrvných plemien. Dúfajme preto, že táto zahraničná štúdia prinúti chovateľov využívať genetické informácie, zefektívniť tak chov nových plemien a vyhnúť sa zavádzaniu ďalších porúch do genetického kódu nových plemien.
História modernej mačky
Staršie archeologické výskumy evolučnej histórie mačky naznačujú, že mačky domáce majú pôvod asi spred 5000 až 8000 rokov v oblasti úrodného polmesiaca, regiónu lokalizovaného na Blízkom východe. Je to oblasť na východnom konci stredozemia, rozliehajúca sa od Turecka k severnej Afrike a na východe Iraku a Iránu. Zdomácnenie mačky v tejto oblasti je následkom kočovania ľudí ženúcich sa za ďalšími plodinami a dobytkom.
Mačky, ktorých záľubou je lovenie myší, potkanov a iných hlodavcov, sa stali užitočnými spoločníkmi ľudí. Napokon sa mačky stali domácimi miláčikmi, ale nikdy úplne nezdomácneli. Dokonca aj dnes veľa domácich mačiek zostalo dostatočne samostatných a sú naďalej výborní lovci aj napriek tomu, že ich majitelia kŕmia.
Rozvinutím obchodných ciest sa aj mačky a ich genetické základy rýchlo rozšírili po celom svete. Avšak na rozdiel od iných zdomácnených zvierat, v prípade mačiek sa vyskytovala malá snaha o rozvinutie funkčných zámerov chovu mačiek. Namiesto toho došlo k rozvíjaniu estetických kvalít, ako je farba kožuchu či celkové farebné kombinácie, jednotlivých plemien.
Dnes existuje 50 uznaných mačacích plemien. Z toho celkom 16 plemien je považovaných za "prírodné plemená", ktoré sa objavili v konkrétnych regiónoch, zatiaľ čo zvyšné plemená boli vyvinuté v priebehu posledných 50 rokov.
Výskup DNA 11.000 mačiek
Výskum je zameraný na:
- stopovanie pohybu modernej mačky po starodávnom svete a do Ameriky
- meranie zmien v genetickej rozmanitosti rozšírením mačky po celom svete
- meranie akejkoľvek straty genetickej rozmanitosti, ktorá mohla vzniknúť rozvojom starších i súčasných plemien
Výskumní pracovníci zhromažďujú vzorky buniek z viac ako 11,000 mačiek. Tieto mačky reprezentujú 17 populácií náhodne vyšľachtených mačiek z Európy, Stredozemia, Ázie, Afriky a Ameriky, tak ako aj 22 uznaných plemien.
Vzorky DNA väčšiny plemien boli získané na výstavách mačiek alebo boli odoslané do laboratória na žiadosť majiteľov zo Spojených štátov amerických. Štúdia prebiehala v spolupráci s mnohými spolupracovníkmi z celého sveta. DNA čiže deoxyribonukleová kyselina je dedičným materiálom u ľudí, ďalších živočíchov a rastlín. Nesie v sebe informácie a návrhy pre výrobu všetkých štruktúr a materiálov, ktoré organizmus potrebuje, aby fungoval.
Nálezy
Z analýzy DNA zistili výskumní pracovníci, že mačky boli geneticky zoskupené do štyroch skupín, ktoré korešpondovali s regiónmi Európy, Stredozemného mora, východnej Afriky a Ázie.
Vedci zistili, že náhodne vyšľachtené mačky v Amerike boli geneticky podobné náhodne vyšľachteným mačkám v západnej Európe. Taktiež zistili, že Mainská myvália a Americká drsnosrstá mačka - dve plemená, ktoré majú pôvod v Spojených Štátoch, boli geneticky podobné siedmym západoeurópskym plemenám. To dokazuje, že mačky prinesené do „nového sveta“ európskymi kolonistami nemali dostatočný čas na rozvinutie dôležitej genetickej diferenciácie od svojich západoeurópskych predkov.
Štúdia priniesla mnoho zaujímavých záverov. Výskumní pracovníci napríklad objavili, že perzské plemeno, snáď najstaršie uznávané čistokrvné plemeno, nebolo geneticky spojené s náhodne vyšľachteným plemenom mačacej populácie z Blízkeho východu, ale bolo skôr úzko spojené s náhodne vyšľachteným plemenom mačiek zo západnej Európy. Okrem toho výskumní pracovníci objavili, že z ázijských mačacích plemien bol iba Japonský bobtail geneticky zoskupený so západnými mačkami, aj keď si nezachoval ázijský vplyv.
Zistilo sa, že mačky z oblasti Stredomoria sú geneticky jednotné, snáď v dôsledku konštantného pohybu lodí a karaván počas rannej éry zdomácňovania mačiek.
Lekcia pre chovateľov mačiek
Štúdia poukázala na to, že genetická rozmanitosť zostala prekvapujúco široká medzi mačkami z rôznych častí sveta. I keď fakty naznačujú, že nastal istý pokles rozmanitosti spojený s dlhodobým rozvojom mačacích plemien, ktoré poskytli genetický základ pre moderné čistokrvné plemená.
Výskumní pracovníci upozorňujú že vzhľadom ku krátkej dobe, v ktorej sa objavujú moderné plemená, by mali chovatelia postupovať opatrne pri vývoji plemien. Mali by sa uistiť, že dodržiavajú širokú genetickú bázu, ktorá minimalizuje vznikanie nových zdravotných problémov založených na genetickom základe.
Kožné nádory u mačky sú vážne
Je podľa vás prekvapujúce, že kožné nádory predstavujú najväčšie zastúpenie rakoviny u zvierat?
Určite nie, ak vezmete v úvahu, že koža je najväčším orgánovým systémom a je vystavená veľkému počtu karcinogénov zo životného prostredia. Novinkou ale pravdepodobne je, že väčšina kožných nádorov u mačky je malígnych (zhubných) v porovnaní so psami, u ktorých sú často benígne (nezhubné). Kožné nádory sa vyskytujú najčastejšie u starších mačiek, najväčšiu skupinu mačacích pacientov s rakovinou tvoria mačky vo veku nad 10 rokov.
Vzhľadom k tomu, že koža je dobre viditeľným orgánom, si najčastejšie nádor na Vašej mačičke všimnete práve vy a upozorníte naň svojho veterinára. Nenechajte sa však odbiť tým, že ju máte sledovať. Každá zmena si zaslúži vážnu pozornosť!
Najčastejšie kožné nádory u mačiek, v uvedenom poradí, sú: bazocelulárny karcinóm, spinocelulárny karcinóm a fibrosarkóm. Poďme si teda povedať niečo o každom z nich a tiež o tom, čo by ste mali spraviť, pokiaľ má vaša mačička na koži nejaké hrčky.
Bazocelulárny karcinóm
Bazocelulárny karcinóm je nádor, ktorý vzniká z bazálnych buniek pokožky: folikul chlpov, potu alebo mazových žliaz. Najčastejšie sa vyskytuje na častiach kože, ktoré sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu.
Je to najčastejší kožný nádor, je obvykle benígny a málokedy metastázuje (šíri sa na iné miesta). Nádory tohto typu sa často odstraňujú chirurgicky.
Spinocelulárny karcinóm
Spinocelulárny karcinóm sa často vyskytuje na hlave a krku, predovšetkým okolo uší, nosu a očných viečok u mačiek, ktoré majú v týchto oblastiach nedostatok pigmentu. Je taktiež spôsobený slnečným žiarením. Je zaujímavé, že u siamských mačiek, ktoré majú nadbytok tvárovej pigmentácie, je menej pravdepodobné, aby trpela spinocelulárnym karcinómom.
Oblasť napadnutá spinocelulárnym karcinómom sčervená, má šupinatý vzhľad a začína napadať okolité tkaniny. Nejaký čas trvá, než sa začne nádor šíriť, ale ak sa tak stane, šíri sa do lymfatických uzlín, pľúc a kostí. Liečba mačky prebieha chirurgicky, radiačnou terapiou (ožarovanie) alebo kryoterapiou (liečebná metóda využívajúca veľmi nízke teploty na zničenie chorobných útvarov). Sú tu časté recidívy a môžu byť náročné na liečbu.
Fibrosarkóm
Fibrosarkóm môže tvoriť až 25 percent mačacích nádorov. Tieto nádory sa môžu vyskytovať u mačiek infikovaných leukémiou či zhubnými nádormi. I keď väčšina fibrosarkómov u starších mačiek nie je spojená so žiadnym z týchto vírusov.
Tieto nádory sa u zvierat najčastejšie vyskytujú na končatinách. Môžu byť pomerne veľké. Zriedkavo metastázujú, ale problémom pri fibrosarkóme je, že sa opakovane vyskytujú na tom istom mieste. Musia byť ošetrené širokou, hlbokou a včasnou chirurgickou resekciou (vyrezaním), pretože tento nádor je schopný mikroskopicky nakaziť okolité tkaniny. Radiačná terapia (ožarovanie) je veľmi prospešná pri liečbe nie úplne odstránených nádorov.
Existujú aj iné kožné nádory u mačky, avšak tieto tri sú najčastejšie. Pokiaľ má vaša mačka na koži nejakú hrčku, vyhľadajte okamžite veterinárnu pomoc!
Očné implantáty pre nevidiace mačky
V Columbii pracuje očná veterinárna lekárka Kristina Narfstrom s implantovaným mikročipom s cieľom pomôcť nevidomým zvieratám opäť vidieť. Podľa doktorky Narfstrom z univerzity v Missouri sú predbežné výsledky sľubné.
Zhruba jeden z 3500 ľudí na celom svete je postihnutý dedičným ochorením – zápaľom sietnice, ktorý je príčinou odumierania buniek sietnice a nakoniec oslepnutia. Cieľom súčasnej štúdie je určiť problémy v súvislosti s implantátmi, ich bezpečnosťou a ďalším rozvojom chirurgických techník. Výskum sa tiež zameriava na vplyv implantátov na ochranu buniek sietnice, ktoré zomierajú v dôsledku progresívnych ochorení. Implantáty tak prinášajú nádej, že zrak môže byť zachovaný oveľa dlhšie, než by bolo možné u neliečených pacientov.
Doktorka Narfstrom spolu s profesorkou Ruth Kraeuchi pracujú predovšetkým s habešskými a perskými mačkami, ktoré sú postihnuté dedičným ochorením oslepujúcim očnú sietnicu. Pre tento typ výskumu je oko mačky dobrým modelom, pretože je svojou veľkosťou a stavbou veľmi podobné ľudskému. Lekári môžu využivať rovnakú techniku a vybavenie. Mačky s ľuďmi tiež zdieľajú množstvo rovnakých očných ochorení. Výskup pracuje hľavne s habešskými mačkami, ktoré obvykle začnú strácať zrak okolo prvého až druhého roku života a úplne oslepnú do štyroch rokov.
Vedci robia operácie u ťažko zrakovo postihnutých alebo slepých mačiek. Počas operácie urobia dva malé rezy do očného bielka vonkajšej steny oka. Po odstránení sklovca, čo je rôsolovitá tekutina v zadnej časti oka, doktori vytvárajú malé bublinky v sietnici a malý otvor, dosť veľký na mikročip, ktorý má priemer dva milimetre a hrúbku len 23 mikrometrov (jeden miktometer = jedna milióntina metra). Čip obsahuje niekoľko tisíc mikrofotodiód, ktoré majú vplyv na svetlo a výrobu malých elektrických impulzov v časti sietnice.
„Sme skutočne nadšení potenciálom využitia tejto technológie. Je to nová možnosť lepšieho videnia pre niekoľko miliónov ľudí na celom svete, ktorí sú postihnutí oslepnutím v dôsledku porušenia sietnice“ povedala Narfstrom. „Táto technológia môže byť tiež prospešná pre domáce zvieratá, ktoré trpia podobným ochorením, pretože daný technológiclý postup môže byť nápomocný obom - zvieratám aj ľuďom."
Liečivé vibrácie mačacieho pradenia
Každý kto aspoň raz držal vo svojom lone pradúcu mačku chápe teplo, vrelosť, spokojnosť a radosť, ktoré sa dostavia z tohto zvuku ako aj príjemné pocity z jemného vibrovania pri pradení vášho miláčika. Výskumní pracovníci sa pozerajú na domáce mačky ako na liečivý nástroj ľudského napätia a stresu. Pradenie mačky môže vraj zredukovať napätie či úzkosť jej majiteľa. Mačacie pradenie môže tiež zmierniť nevoľnosť ako napríklad bolesti žalúdku, a pomáha tiež posilniť imunitný systém.
Liečivá frekvencia
Veterinári zaznamenali, že zlomené kosti sa u mačiek hoja rýchlo. A tak vibrácie spojené s pradením mačkovitých šeliem vzbudzujú záujem verejnosti. Mačacie pradenie leží medzi 25 a 150 Hercami, pričom 20 až 50 Hercov sa ukazuje ako veľmi sľubné pri urýchľovaní zranení kostí v humánnej medicíne. Výskum je v súčasnej dobe robený tak, aby zistil či pradenie skutočne urýchľuje proces hojenia zlomených kostí v ľudskom tele.
Trpia mačky artritídou?
Najnovšie výsledky výskumov na Glásgovskej Univerzite vo Veľkej Británii ukazujú, že mačky a ich problémy s artritídou sú oveľa častejšie ako sa v minulosti predpokladalo.
Čo je to artritída?
Artritída - z gréckeho arthroitis (arthro – kĺb, itis – zápal) je ochorenie prejavujúce sa predovšetkým zápalmi a bolesťami klbov.